Informace

Obsah

Ůvod
Jak vybrat a objednat kamenný koberec
Obsah balení
Vydatnost – z 1 balení vytvoříte…
Vizualizace podkladových vrstev v exteriéru
Vizualizace podkladových vrstev v interiéru
Kamenný koberec v interiéru
Kamenný koberec na štěrkové podloží
Kamenný koberec UV REZIST – 100% UV odoloný
Kamenný koberec na svislé plochy
Beton pod kamenný koberec a jak jej připravit
Penetrace pod kamenný koberec
Hydroizolace pod kamenný koberec
Pokládka kamenného koberce
Na co si dát pozor

Kamenný koberec Destone

Kamenný koberec Destone je certifikovaný systém pryskyřice a přírodních oblázků určený k renovaci, nebo konečné úpravě ploch kolem bazénů či domů, schodišť, teras, balkónů, hrobů atd. viz. GALERIE.

Pojivo se míchá s různými kamínky (viz. VZORNÍK) a roztírá se hladítkem, dokud nevytvoří kompaktní povrch. U produktu VERTIKAL KK, který je určený pro svislou pokládku se pak směs kameniva s pojivem natahuje přímo na svislou plochu. V případě standartního pojiva je povrch pochozí po 24 hodinách, v případě pojiva UV REZIST je plocha pochozí již za 4h. Veškeré informace o pokládce svépomocí naleznete v sekci NÁVODY, v případě zájmu o profesionální pokládku pak navštivte kategorii POKLÁDKA DESTONE.

Přednosti kamenného koberce Destone

 • vysoce estetický a přitom přírodní vzhled
 • všechny kamínky jsou nebarvené a 100% přírodní
 • odolnost proti povětrnostním vlivům – mrazuvzdornost
 • jednoduchá a rychlá aplikace
 • vodopropustný (netvoří se kaluže)
 • protiskluzový
 • celistvý, snadno opravitelný

 

Jak vybrat a objednat kamenný koberec

Nejjednosušším způsobem, je nechat se vést naším průvodcem v eshopu, kde po rozkliknutí vybraného vzoru budete provedeni celým procesem výběru kamenného koberce. Je pak možné vybraný kamenný koberec rovnou nakoupit online, nebo si jen nechat spočítat spotřebu potřebného materiálu. 

1.   Interiér, exteriér nebo svislá plocha?
Je třeba se rozhodnout, kde chceme použít kamenný koberec. Do interiéru (domu, bytu, komerčních prostor), exteriéru (kolem bazénu, na chodníky, terasy, na veřejné prostranství), nebo na svislé plochy (stěny, zídky, podstupnice schodů a ostatní svislé plochy). V exteriéru je ještě možno zvolit kamenný koberec UV REZIST, který se vyznačuje 100% odolností vůči UV záření, více informací zde.

2.   Výběr vzoru, zrnitosti a druhu pojiva kamenného koberce
Výběr vzoru určuje celkový estetický dojem aplikace. Jednotlivé vzory se liší barevností, zrnitostí (hrubost kameniva, např. 4-8mm), tvarem oblázku a cenou.  Výběr vzoru ani zrnitosti nemá vliv na funkčnost kamenného koberce a je tedy pouze estetickou záležitostí. Tvar oblázku určuje jeho využití – některé oblázky jsou méně omleté a mají ostřejší hrany, což je předurčuje do exteriérů jako protiskluzové povrchy.  Do exteriérů, kde jsou z pravidla větší pozorovací vzdálenosti od plochy kamenného koberce, doporučujeme spíše zrnitost 4-8mm. Menší zrnitosti, mají při pozorování z větší dálky tendenci splývat do jednolité plochy, takže zaniká esteticky žádoucí struktura kameniva. Naopak do interiérů s obvykle menšími pozorovacími vzdálenostmi je vhodné použít drobnější zrnitosti (1-4mm, 1-5mm, 3-5mm). Dalším důvodem pro volbu drobnější zrnitosti do interiéru je nižší spotřeba výplňové hmoty, kterou se uzavírá struktura kamenného koberce viz. níže kamenný koberec do interiéru.

3.   Výběr tloušťky kamenného koberce
Pro výběr tloušťky vrstvy položeného kamenného koberce je rozhodující způsob užití. Tzn. pro interiéry můžeme zvolit tloušťku vrstvy 1 cm. Pro exteriéry je optimální tloušťka 1,4 cm. Pro občasné pojezdy osobních aut pak tloušťka 2 cm. Pokud to vezmeme z pohledu zrnitosti, udržet vrstvu 1cm a správně ji „utáhnout“ je v případě zrnitostí 4-8mm (obzvláště u říčního kameniva) poměrně obtížné a doporučujeme tedy rozhodně výšku vrstvy 1,4cm. Naopak u zrnitostí 1-4mm, 1-5mm a 3-5mm není problém udržet vrstvu 1cm. V případě lokálních nerovností podkladu je potřeba počítat s větší tloušťkou kamenného koberce, aby se tyto nerovnosti eliminovaly.

4.   Změření plochy pro položení kamenného koberce
Změřte plochu (v m2), kam chcete aplikovat kamenný koberec.

5.   Pokládka svépomocí nebo odborníkem ?
Pro rozhodnutí této otázky je dobré si přečíst návod na pokládku, který najdete zde. Pokládka není složitá, ale přece jenom vyžaduje určitou zručnost.

6.   Objednání kamenného koberce
Objednávku, případně jen kalkulaci potřebného materiálu, umožňuje náš eshop s automatickou kalkulací potřebného materiálu.  Objednat lze i osobně u nás na prodejně, e-mailem, nebo telefonicky viz. kontakty.

 

Obsah 1 balení standartního kamenného koberce v exteriéru

 • 25 kg dekoračního kameniva (PE pytel)
 • 0,98 kg složky A (HDPE lahev / kanystr)
 • 0,42 kg složky B (HDPE lahev / kanystr)
 • podrobný návod na použití (ke stažení zde)

Při objednání více balení pro jednoho zákazníka je patřičné množství pryskyřice a tvrdidla dodáváno v kanystrech.

kamenny-koberec-baleni-1 kamenny-koberec-baleni-2 kamenny-koberec-baleni-3

 

Obsah 1 balení kamenného koberce UV REZIST v exteriéru

 • 25 kg dekoračního kameniva (PE pytel)
 • 0,75 kg polyaspartické prykyřice  – složka A (HDPE lahev)
 • 0,5 kg tvrdidla – složka B (HDPE lahev)
 • podrobný návod na použití (ke stažení zde)

Pojivo UV REZIST je vždy baleno po jednotlivých lahvích. Ke každému 25 kg pytli kameniva tedy dostanete dvě lahve s pojivem (sl. A + sl. B) v daném poměru. Odpadá zde tedy odvažování daného množství z velkoobjemových kanystrů.

 

Obsah 1 balení kamenného koberce VERTIKAL

 • 25 kg dekoračního kameniva (PE pytel)
 • 2 kg polyuretanového pojiva (ve dvou 1l HDPE lahvích)
 • 4 litry zahušťovadla (v plastovém vědru)
 • podrobný návod na použití (ke stažení zde)

 

Vydatnost 1 balení standartního, nebo UV REZIST kamenného koberce – z jednoho balení vytvoříte:

Tloušťka vrstvy kdy použít počet m² z jednoho balení
0,8 cm min. tloušťka pro zrnitost 1-4 mm 2 m²
1 cm min. tloušťka pro zrnitost 4-8 mm a doporučená tloušťka pro interiér 1,7 m²
1,4 cm doporučená tloušťka pro exteriér – pochozí zatížení 1,25 m²
2 cm tloušťka při občasném pojezdu osobním autem 0,85 m²

Ve většině případů podklad není ideálně rovný, doporučujeme proto, objednávat počet balení s rezervou alespoň 10%.

 

Vizualizace podkladových vrstev kamenného koberce v exteriéru

vrstvy-v-exterieru

1. Základní podkladová vrstva – beton.   |   2. Hydroizolace (běžně dostupná ve stavebninách)   |   3. Hloubková epoxidová penetrace (PENETRYL KK)   |   4. Kamenný koberec

 

Vizualizace podkladových vrstev kamenného koberce v interiéru

vrstvy-v-interieru

1. Základní podkladová vrstva – beton.   |   2. Hydroizolace (běžně dostupná ve stavebninách)   |   3. Hloubková epoxidová penetrace (PENETRYL KK)   |   4. Kamenný koberec do exteriéru   |   5. Vyplnění pórů mezi jednotlivými kamínky (PORES KK nebo PORGEL KK)   |   6. Finální nátěr pro ochranu a zvýšení lesku (REVITAL KK)

 

Kamenný koberec v interiéru

V interiéru je kamenný koberec zhotoven stejně jako v exteriéru a následně je po vytvrzení převrstven výplňovou hmotou. Uzavření průlinčité struktury kamenného koberce výplňovou hmotou, zabrání vnikání nečistot a umožní údržbu plochy vytíráním. Veškeré námi nabízené vzory kamenného koberce jsou vhodné i do interiéru, nicméně kvůli snížení spotřeby zmíněné výplňové hmoty doporučujeme volit raději vzory o zrnitosti 1-4mm, 1-5mm, nebo 3-5mm. V nabídce máme dvě varianty výplňových hmot: plnič pórů PORES KK nebo PORGEL KK. Jaký je rozdíl mezi PORES KK a PORGEL KK se dozvíte v často kladených dotazech. Plochu uzavřenou akrylátovým plničem pórů PORES KK doporučujeme přetřít ochraným a revitalizačním nátěrem REVITAL KK a to obzvláště v místech, kde hrozí častý kontakt s vodou (koupelny).

 

Kamenný koberec na štěrkové podloží a jeho armování

Pokládku na štěrkové podloží doporučujeme pouze pro pochozí zatížení. Velice důležité je připravit správně podloží a po vrstvách jej strojově zhutnit. Skladba by měla vypadat takto:
• zhutněné podloží (nepodmáčené, ne pískové)
• zhutněný štěrk 16/32 100-150 mm
• zhutněný štěrk 4/8 mm 20 mm

Součástí našeho systému pro pokládku na nezpevněné povrchy je armovací mřížka. Armovací mřížka zpevní vrstvu kamenného koberce až o 60% a napomáhá tak větší stabilitě kamenného koberce v případech drobných lokálních propadů podloží. Armovací Mřížka je kladena na vrstvu zhutnělého štěrku 4-8mm a následně je převrstvena kamenným kobercem. Více informací se dozvíte v návodu k použití, nebo v detailu produktu na našem eshopu.

 

Kamenný koberec UV REZIST – garance 100% UV odolnosti

Na rozdíl od standartního epoxidového pojiva nabízí polyaspartický systém UV REZIST 100% ochranu proti UV záření a tudíž je barevně stálý. Ač používáme ve standartním pojivu ty nejlepší UV stabilizátory, přirozenou vlastností epoxidových pryskyřic je postupné žloutnutí vlivem UV záření. Proto rozhodně doporučujeme zvolit pojivo UV REZIST, jehož jediná nevýhoda je mírné navýšení ceny. Mezi další výhody pojiva UV REZIST patří aplikace již od 0°C, pochozí zatížení je možné již po 4h od aplikace a revitalizace je nutná po daleko delší době než u kamenných koberců se standartním pojivem.

 

Kamenný koberec na svislé plochy

Do výšky 30cm je možné za pomocí bednění pokládat kamenný koberec i na svislé plochy jako jsou schody, nižší zídky atd. Jak na pokládku na svislé plochy za pomoci bednění se dozvíte v návodu k pokládce.

Dále máte možnost využít našeho systému pro přímou pokládku na svislé plochy natahováním – kamenný koberec VERTIKAL. Ten není omezen výškou pokládané plochy, je na bázi polyurethanu a je 100% UV odolný. Hobby uživatelům je tento systém nabízen v kombinaci s kamenivem do maximálního frakce 3-5mm.

 

Beton pod kamenný koberec a jak jej připravit

Správně zhotovený podklad pod kamenný koberec je esenciální pro jeho dlouhou životnost. Nejlepším podkladem je bezpochyby řádně připravený beton. Nejprve je nutno vytvořit základ pod samotnou betonovou desku. Základ je následující skladby v tomto pořadí odspodu:

1. zhutněná zemina – nesmí být podmáčená, písková, nebo jinak nestabilní
2. 20 cm – strojově zhutněný štěrk frakce 16-32 mm
3. 2cm – strojově zhutněná vrstva štěrku frakce 4-8 mm

Na takto připravený po vrstvách strojově zhutněný podklad můžeme zhotovit betonovou desku. Ta by měla mít tloušťku minimálně 8 cm (lépe 10cm). Beton rozhodně doporučujeme armovat ocelovými armovacími sítěmi (KARI sítě). Beton doporučujeme míchaný v betonárně a dopravený automíchačem. Pevnost betonu by měla být minimálně 20/25 MPa. Nicméně doporučujeme zvolit spíše pevnost 25/30 a to ne z důvodu požadavků na pevnost, ale především proto, že čím větší je pevnost betonu, tím méně je finální betonová deska nasákavá, nehrozí u ní v takové míře degradace vlivem povětrnostních podmínek – především vlivu cyklů mrznutí vody ve struktuře betonu. Pokud opatříte betonovou desku hydroizolací, postačí pevnost nižší.
Pokud na betonovou desku doléhá zemina, je vhodné zeminu od desky oddělit nopovou fólií a popřípadě i svislou drenážní vrstvou.

 

Penetrace pod kamenný koberec

Součástí našeho systému kamenného koberce je i epoxidová penetrace PENETRYL KK. Jedná se o hloubkový dvousložkový penetrační nátěr ředěný vodou. PENETRYL KK je difuzně otevřená (paropropustná) penetrace, takže nebrání odparu vody z podkladu. Až na výjimky se používá pouze v exteriéru na betonové plochy a má za úkol zvýšit vaznost kamenného koberce k podkladu. Dále do určité míry zpevňuje svrchní vrstvu podkladu. V případě pokládky na štěrkové podloží se penetrace nepoužívá. PENETRYL KK se používá v případě aplikací standartního kamenného koberce i kamenného koberce UV REZIST. V případě aplikací kamenného koberce VERTIKAL KK se nepenetruje, sada obsahuje primární nátěr, který penetraci zcela nahrazuje. Důrazně varujeme před použitím běžných akrylátových penetraci. K akrylátové penetraci kamenný koberec nepřilne a vaznost na podklad je horší než, když se nepoužije penetrace žádná.

 

Hydroizolace pod kamenný koberec

Chcete-li ochránit betonový podklad před vlivy dopadající vody, případně máte pod betonovou deskou místnost, pak je nutné opatřit takový betonový povrch hydroizolací. Kamenný koberec sám o sobě je průlinčitý, tedy propouští vodu k podkladu, má drenážní funkci. Dopadající voda může obzvláště u pórovitějších nasákavějších betonů způsobovat po zrmznutí deformace jejich svrchní vrstvy. Jakékoli deformace podkladu pak ohrožují i kamenný koberec. V případě, že nemáte dobře odizolovaný základ betonu a hrozí ve větší míře vzlínání vlhkosti, pak je hydroizolace kontraproduktivní, neboť zabrání odparu navzlínané vlhkosti a po zmrznutí této vlhkosti hrozí deformace betonu. Použijete-li naši epoxidovou penetraci PENETRYL KK, která je difuzně otevřená a umožňuje na molekulární bázi odpar vody. Odparu vody samozřejmě nebrání ani kamenný koberec, který je průlinčitý.

 

Pokládka

Pokládku zvládne bez problémů každý domácí kutil s naší sadou nezbytného nářadí, jak se můžete přesvědčit v našem instruktážním videu. V případě zájmu o profesionální pokládku přímo od Destone, se na nás neváhejte obrátit (více informací). Pokud se místo realizace nachází mimo regiony, kde pokládky provádíme, prosím navštivte kategorii Proškolené realizační firmy.

Vše o pokládce svépomocí se dočtete v sekci NÁVODY.

 

Na co si dát pozor…

Pozor na běžnou akrylátovou podkladní penetraci! K té kamenný koberec pojený epoxidovou pryskyřicí nepřilne dostatečně. Je nutné penetrovat epoxidovou penetrací, jen tak zajistíte dokonalou přídržnost. Doporučujeme difuzně otevřenou vodou ředitelnou penetraci (v naší nabídce PENETRYL KK). Tato penetrace umožní na molekulární úrovni prostup/odpařování vody z podkladního betonu.

Někteří výrobci mají v nabídce pojivo pro vlhké a suché kamenivo a přidělují je dle toho, v jakém stavu jednotlivé kamenivo zrovna mají. Dle našich laboratorních testů je vlhkost v kamenivu problém i při užití specializované pryskyřice určené pro tyto účely. Naše kamenivo je proto vždy prané, prosívané, odprášené a hlavně dokonale suché.

Uměle dobarvované kamenivo je sice levné a na výběr je široká škála barev, nicméně je barevně nestálé a proto v naší nabídce najdete pouze kamenivo přírodně zbarvené.